Güzellik

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?
Ergenlik döneminde yoğun çıkan sivilceler, genç kızların en büyük problemlerinden biridir. Bu dönem sivilcelere ellemek, sıkmak mikrop kapmasına sebep olacak ve yoğun tedaviler uygulamadan geçmeyecektir. Sivilcelere bu dönemde mikrop kaptırmak, kalıcı izlerde bırakmaktadır. Doktor kontrolünde kullanılan ve ciltteki fazla yağlanmayı önleyen ürünler yanında, iz kalan bölgelere uygulanan, cildi soyan ürünler de sivilceli bölgelerdeki deriyi yenileyerek cildi eski sağlığına kavuşturacaktır. Oluşmuş sivilce izleri, bitkisel ürünler ve kimyasal ürünler ile yok edilmeye çalışılır.
Sivilce İzlerini Yok Eden Bitkisel Yöntemler
Ballı Maske
İki kaşık kadar süt, yarım tatlı kaşığı bal ile karıştırılır. İyice çırpılan karışıma, bir tane yumurtanın beyazı eklenir. Bu karışım temiz cilde uygulanır. Yumurtanın beyazı cildi gerdiği için 10 dakika bekletmek ve iyice durulamak gerekir. Bu karışım haftada iki defa temiz cilde uygulandığınızda, oluşan sivilce izlerini her geçen gün biraz daha hafifletecektir.
Elma Sirkeli Maske
Elma sirkesinin dezenfektan özelliği, artık herkes tarafından bilinmektedir. Cilt içinde oldukça faydalı olan elma sirkesi, içilerek ve cilde sürülerek kullanılır. Yarım çay bardağı elma sirkesi, eşit oranda su ile karıştırılarak haftada iki defa temizlenmiş cilde uygulanır. Yağlı ciltler için oldukça faydalı olan bu maske, sivilce izlerine de iyi gelecektir.
Limonlu Maske
Sirke gibi limonda dezenfektan bir özelliğe sahiptir. Yağlı ciltlerde limonla birçok değişik maskeler yapılır ve oldukça etkilidir. Taze sıkılmış, yarım limonun suyu eşit oranda su ile karıştırılarak temizlenmiş ciltte on dakika bekletilmelidir. Limon uzun bekletildiğinde, ciltte tahriş oluşturabilir. Bol su ile durulanarak cildi rahatlatan bir nemlendirici uygulanır. Bu maskede haftada iki defa uygulanabilir. Yeni sivilce oluşumunu da engelleyecektir.
Karbonat Maskesi
Karbonat ile yapılan maskeler de sivilce izleri için oldukça etkilidir. Mikrop kırıcı özelliği ile bilinen karbonat, yağlı ciltlerde nem dengesi de sağlayacaktır. Bir kâsede, iki çay kaşığı karbonat ve iki çay kaşığı temiz su karıştırılır. Katı bir kıvam alan karışım, temiz ciltte on dakika bekletilerek durulanır.
Sivilce İzlerini Yok Eden Kozmetik Ürünler
Sivilce izleri için değişik markalarda maske ve peelingler bulunmaktadır. Cildiniz için doktor kontrolünde, güvenilir markalardan alacağınız bu ürünleri, haftada birkaç defa temiz cilde uygulamak, ciltteki nem dengesi ve sivilce izlerine iyi gelecektir.

Sivilce İzlerini Yok Eden Kimyasal Yöntemler
Özellikle derin sivilce izleri söz konusu olduğunda, yok etmek tahmin edildiğinden daha zordur. Bu izleri yok etmek için kimyasal peeling adı verilen yöntemden yararlanılabilir. Yöntemin en iyi şekilde uygulanması, alanında uzman isimler tarafından yapılmaktadır. Ancak; alacağınız meyve asidi sayesinde, evde kendinizin de uygulaması mümkündür. En önemli nokta, uygulama sonrasında 1 hafta, güneşte kalmamanızdır.


Yazar hakkında

Tuğba Uygur

Yorum Yaz