Güzellik

Göz Kapağı Düşüklüğü

Göz Kapağı Düşüklüğü
Göz kapakları ve kirpikler, dışarıdan göze zarar verecek her duruma karşı koruyucu vazife üstlenmektedir. Doğuştan veya daha sonradan oluşan göz kapağında dışa dönme, düşüklük, kirpiklerde şekil bozukluğu gibi problemler bu organların işlevlerini tam anlamıyla yerine getirememesine yol açar ve göz problemlerine neden olabilir.
Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur?
Göz kapağı düşüklüğü doğuştan gelen bir sorun olabileceği gibi ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir. Çocuklarda görülen göz kapağı düşüklüğü göz tembelliğine yol açar. Tüm yaşlar içinse göz kapağı düşüklüğü olan kişilerin görüş alanları dardır. Bu problem, cerrahi operasyonla düzeltilmelidir.

Göz Kapağı Operasyonu Nasıl Yapılır?
Göz kapağı düşüklüğü operasyonu, tıpta oküplastik cerrahi olarak tanımlanır. Hem estetik açıdan hem de göz uzuvlarının fonksiyonlarını düzgün yerine getirmesi için önemlidir. Kişiyi rahatsız eden bu sorun, 20 dakika gibi kısa süren bir operasyon ile düzeltilmektedir. Göz kapağını kaldıran kasa müdahale edilir, askıya alınır. Operasyon basit ve lokal anestezi ile tedavi edilmektedir. Hasta aynı gün taburcu olur. En geç 10 gün sonra dikişler alınır.
Kimlere Göz Kapağı Düşüklüğü Operasyonu Yapılır?
Yaşa bağlı olarak gözün üst kapağında meydana gelen sarkmalar, halk arasında sıklıkla görülen arpacık, gözaltında oluşan torbalar, yüz felci ve göz hastalığı olanlar, göz çevresi kırışıklıkları, göz tümörü, göz kapağının istemsiz kasılması, tiroide bağlı göz sorunları olan kişilere göz kapağı ameliyatı yapılmaktadır.


Yazar hakkında

Tuğba Uygur

Yorum Yaz