Doğal Göbek Eritme Yöntemleri

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma Sirkesinin Faydaları
Mutfakta salata, kurabiye ve turşularda kullanılan elma sirkesi, aynı zamanda ev temizliği, zayıflama ve cilt bakımında kullanılmaktadır. Anti bakteriyel özelliği sayesinde vazgeçilmez olarak evimizde yerini alan sirke, anneannelerimizden kalan doğal bir üründür. Son yıllarda kanser gibi çözümü bulunamayan hastalıkların artması ile birlikte, mutfaklarda ve ev temizliğinde, geçmişteki kullanılan yöntemlere geri dönüş başlamıştır. Bu sebeple sirke son yıllarda hak ettiği yere yavaşça yerleşmeye başlamıştır.
Elma Sirkesi hangi alanlarda kullanılır? Faydaları Nelerdir?
Kemikler İçin Faydalıdır
Yenilen salatalara düzenli olarak eklenen elma sirkesi, alınan kalsiyumun vücutta daha rahat kalmasını ve metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlar. Yüksek tansiyon ve kolesterolü dengeler. Kemik erimesinin önüne geçer.
Zayıflamada Kullanılır
Sabah kahvaltısından önce, bir bardak suya katılan bir kaşık elma sirkesi, besinlerin sindirimini hızlandırmaktadır. Mide problemi olan bireylerin dikkatli kullanması gereken elma sirkesi, kısa sürede birkaç kilo vermeye yardımcı olacaktır.
Saç Bakımında Faydalıdır
Anti bakteriyel özelliği sayesinde, saç diplerindeki yaralara da iyi gelen sirke aynı zamanda saçların parlak ve gür olmasını sağlayacaktır. Şampuandan sonraki, son durulama suyuna karıştırılan bir kaşık sirke, saçları besler, çabuk uzamasını ve parlamasını sağlar. Kokusu uçucu olduğu için kısa sürede yok olacaktır.
Cilt Bakımında Kullanılır
Özellikle yağlı ve sivilceli ciltlere iyi gelen sirke, cilde su ile karıştırılarak pamuk yardımı ile sürülmelidir. Güneş yanıkları içinde rahatlatıcı olarak kullanılır. Elma sirkesi ile başka bitkiler karıştırılarak yapılan, birçok değişik cilt bakım maskesi bulunmaktadır.
Ayak Kokusu Ve Ter Kokusunda Kullanılır
Elma sirkesinin mikrop kırıcı özelliği bilinmektedir. Ayak mantarlarında ve ayak kokusunda, sirke katılmış bir miktar su içerisinde ayakları 15 dakika bekletmek gereklidir. Teri önlemek için ise düzenli olarak, elma sirkesine batırılmış pamuk koltuk altlarına sürülmelidir. Sirke kokusu kalıcı değildir, birkaç dakika içerisinde yok olur.
Ev Temizliğinde Kullanılır
Özellikle küçük çocuk bulunan evlerde, içerisinde kimyasal bulunmayan temizlik maddeleri tercih edilmelidir. Mikrop kırıcı özelliği ile bilinen sirke, su ile karıştırılarak evdeki her türlü temizlikte güvenle kullanılmaktadır. Evdeki sirke kokusu kısa süre sonunda yok olacaktır.


Yazar hakkında

Tuğba Uygur

Yorum Yaz